دکتر فریبا معینی پور

گيشا، پيروزي غربي(عليالي)، پلاك ٧٧، طبقه ٤

 darmanekhoropof

آیا شما خروپف و ترس از خفگی (آپنه) در خواب را داريد؟

دکتر فریبا معینی پور

دکتر فریبا معینی پور متخصص خروپف و آپنه درمانی از سال ۱۳۶۳ برای ادامه تحصیل به کشور سوئد سفر کردند. ایشان رشته دندانپزشکی را در شهر امئو خواندند و برای گرفتن تخصص ارتودنسی به شهر اوربرو  رفتند و در آن شهر فارغ التحصیل شدند و در تخصص ارتدونسی با شروع کار در زمینه اختلالات خواب و درمان آن از سال ۱۳۸۷ مشغول به کار هستند دکتر فریبا معینی از سال ۱۳۹۲ به ایران آمدند و در بیمارستان صارم مشغول به فعالیت هستند و با دکتر صادق نیت و دکتر بیات درحال همکاری می باشند.

نقش دندانپزشکان در درمان اختلالات خواب بسیار موثر و مستقیم است. اختلالات خواب که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند می تواند باعث بی خوابی، عدم داشتن خوابی آسوده و در پی آن عوارضی برای سلامتی افراد داشته باشد و در زندگی روزمره شخص تاثیر منفی بگذارد که با درمان به موقع آن میتوان به راحتی جلوی بسیاری از عوارض سلامتی و حتی خطرات رانندگی و دیگر مسائل را بگیریم.

دکتر فریبا معینی پور به جز درمان اختلالات خواب و ارتودنسی در زمینه زیبایی، ایمپلنت و جنرال هم فعالیت دارند، جراحی و ایمپلنت دندان را از سال ۱۳۸۵ انجام داده‌اند.

لازم به ذکر است که ایشان در ایران در طی این سال ها در ارگان هایی که مربوط به اختلالات خواب است از جمله دانشگاه تهران، مشغول به فعالیت هستند.

همانطور که پیشتر گفته شد اختلالات خواب امریست بسیار مهم و تاثیرگذار در زندگی افراد به همین دلیل در تلاش هستیم که آموزش درمان اختلالات خواب را به دندانپزشکان ارائه دهیم و واحدهای دانشگاهی نیز در رابطه با این موضوع خواهیم داشت و نیز به دنبال برگزاری سمینارها و سخنرانی‌هایی در جهت اطلاع رسانی به مردم و دندانپزشکان محترم کشورمان هستیم.

به امید آنکه بتوانیم این درمان را در کشور عزیزمان ایران جا بیندازیم تا افرادی که با این موضوع درگیر هستند به راحتی دسترسی لازم برای حل این مشکل را داشته باشند.

آپنه خواب چیست؟

آپنه خواب اختلالی است که در آن فرد به طور مکرر در حین خواب دچار وقفه های کوتاه مدت تنفسی می شود. در این عارضه به جای دم و بازدم های طبیعی تنفس فرد به طور مکرر در عین خواب قطع شده و این چرخه مجددا به شکلی خودکار از سر گرفته می شود. این اپیزودها یا دوره های قطع تنفس ممکن است بارها در طول یک شب تکرار شوند.

خر و پف و آپنه درمانی 

علائم آپنه خواب در بارداری چیست؟

خروپف های بلند و شدید اصلی ترین مشخصه ابتلا به آپنه است. با وجودی که نمی توان گفت همه ولی درصد بسیاری از افرادی که در حین خواب خروپف می کنند به آپنه خواب مبتلا هستند. در این عارضه معمولا همسر یا اعضای خانواده اظهار می کنند که فرد در حین خواب با صدای بلند خرو پف کرده و یا در طول شب دچار وقفه های کوتاه تنفسی و به دنبال آن نفس نفس زدن و احساس خفگی می شود. خواب آلودگی شدید در طی روز نشان دیگری از ابتلا به آپنه است. با این حال به سختی می توان تفاوت میان خستگی طبیعی ناشی از بارداری و خستگی های مرتبط با آپنه خواب را از هم تشخیص داد. ولی چنانچه بیدار ماندن در هنگام عصر برایتان دشوار بوده و یا در حین رانندگی به خواب می روید موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

پزشک برای تشخیص علت خستگی و امکان ارتباط آن با آپنه خواب آزمایشاتی را برای شما تجویز خواهد کرد.

دیدن خواب آشفته، عرق کردن، سردرد و خشکی دهان در هنگام برخواستن از خواب، سوزش سر دل در هنگام خواب و نیاز به تخلیه مثانه در طول شب از دیگر علائم ابتلا به آپنه خواب به شمار می رود. ( البته دو عارضه آخر به دلیل مشترک بودن یا علائم دوران بارداری نشانه های چندان قابل اعتمادی برای تشخیص آپنه خواب در این دوران محسوب نمی شود.)

علت ابتلا به آپنه خواب چیست؟

پاسخ به این سؤال کمی سخت است؛ زیرا دلایل بسیاری می توانند باعث ایجاد این عارضه در فرد شوند. آپنه انسدادی خواب، زمانی رخ می دهد که دلایل مختلفی از جمله زبان، لوزه ها و سایر بافت های عقب گلو راه تنفسی فرد را ببندند. برخی افراد به دلیل آناتومی خاص یا شکل ویژه راه تنفس خود بیش از سایرین مستعد ابتلا به این عارضه می باشند.

سردرد و خشکی دهان در هنگام خواب، سوزش سردل در هنگام خواب و یا نیاز به تخلیه مثانه در طول شب از دیگر علائم ابتلا به آپنه خواب به شمار می رود.

ژنتیک نقش مهمی در این میان دارد. چنانچه شخصی از اعضای خانواده شما دچار آپنه خواب باشد احتمال آن که شما نیز به این عارضه مبتلا شوید بیشتر خواهد بود. درست به همان نحو که ممکن است رنگ چشم پدر و یا چال گونه مادر خود را به ارث ببرید.

چاقی نیز از دیگر عوامل تأثیر گذار در بروز و تشدید آپنه خواب به شمار می رود زیرا رسوبات چربی در اطراف پخش فوقانی راه هوایی (و همچنین فشار مضاعف حاصل از افزایش وزن) می توانند سبب انسداد راه تنفسی فرد در هنگام خواب شوند و زبان نیز با چاق شدن فرد چاق می شود و فضای بیشتری را در دهان اشغال می کند و در نتیجه باعث خر و پف و تشدید آپنه می شود.

تغییرات فیزیکی دوران بارداری نیز در ایجاد این عارضه بی تأثیر نیستند. هورمون های دوران بارداری سبب احتقان عروقی در مخاط بینی شده و این مسأله منجر به افزایش خطر ابتلا به آپنه خواب در این دوران می شود.

گرچه ابتلا به آپنه خواب در خانم های باردار مبتلا به فشار خون بالا و دیابت بارداری شایع تر است.

آپنه خواب چه تأثیری بر جنین دارد؟

آپنه خواب در دوران بارداری با عوارضی نظیر دیابت بارداری، پره اکلامپسی، زایمان زودرس و وزن کم نوزاد در هنگام تولد در ارتباط است. خبر مسرت بخش آنکه انجام اقدامات درمانی مناسب احتمال داشتن نوزادی سالم را تا حد بسیاری افزایش می دهد.

خواب راحت و بی خطر دیگر آرزو نیست

بهترین راه برای درمان آپنه خواب در دوران بارداری چیست؟

انتخاب شیوه درمان به علت و شدت عارضه در فرد بستگی دارد. رایج ترین گزینه های درمان عبارتند از:

استفاده از لوازم دهانی

یکی از بهترین درمان های خروپف و آپنه خواب استفاده از لوازم مخصوص دهانی است که به علت کوچک و بی ضرر بودن و نتایج بالای موفقیت این دستگاه که بیش از ۸۶% است، یکی از درمان های با اولویت بالا برای خروپف آپنه محسوب می شود. این دستگاه به گشودن راه هوایی فوقانی در هنگام خواب کمک می کند و معمولا بر اساس موقعیت فک و قالب دهان افراد تهیه می شود. به همین علت برای اثربخشی بیشتر و رسیدن به نتایج دلخواه باید توسط متخصصان ارتودنسی برای هر فرد به طور جداگانه و سفارشی ساخته شود.

این وسیله به راحتی مورد استفاده قرار می گیرد و بیمار خیلی زود به آن عادت می کند که به همین علت مورد استقبال بسیاری از بیماران قرار گرفته است.

فشار مثبت و مداوم راه هوایی (CPAP)

دستگاه کمک تنفسی CPAP وسیله ای است که با استفاده از فشار هوا راه تنفس فوقانی را در هنگام خواب باز نگه می‌دارد. این دستگاه دارای یک ماسک پلاستیکی  کوچک است که در هنگام استفاده بر روی بینی و یا دهان و بینی فرد قرار می‌گیرد. این ماسک توسط یک لوله رابط به پمپ هوا متصل بوده و جریان مختصر هوا از طریق آن مستقیما وارد مجاری هوایی فرد می‌شود. اگر چه CPAP مؤثرترین روش درمان آپنه خواب به شمار می‌رود ولی از نظر بسیاری افراد استفاده از چنین دستگاهی بسیار پر زحمت و دست و پاگیر است. چنانچه علی‌رغم نیاز به دستگاه استفاده از آن برایتان آزاردهنده است پزشک خود را در جریان قرار داده و استفاده از آن را بدون اطلاع پزشک خود متوقف نکنید. در آن صورت می‌توان از دستگاه‌های دهانی برای بعضی از بیماران استفاده کرد.

دکتر فریبا معینی پور